horse racing info

Australian Group Races Results 2013-2014

Australian group races results for the 2013-2014 racing season can be found below from the beginning of the season in August 2013 through until the end of the season in July 2014. The Gai Waterhouse trained Fiorente won the 2013 Melbourne Cup from overseas gallopers Red Cadeaux and Mount Athos. The 2013 Caulfield Cup was taken out by Fawkner who proved too good for Dandino and Dear Demi.

Visit our Australian Group Races page for more info regarding group racing in Australia and all current season race results can found at our Australian group races results page.

Major race winners during the 2013-2014 racing season

Australian Group race results for season 2013-2014

August 2013
Day Race Gr Winner Second Third
10th Auries Star Handicap G3 Broken Temple Of Boom Cavallo Nero
10th Spring Stakes G3 Just Discreet Meliora Golden Penny
10th Missile Stakes G2 Rain Affair Mic Mac Title
17th PB Lawrence Stakes G2 Puissance De Lune Ajeeb Second Effort
17th Cockram Stakes G3 Octavia A Time for Julia Oriental Ruby
17th Quezette Stakes G3 Kiss A Rose Metastasio Chloe In Paris
17th Vain Stakes G3 Safeguard Fast 'n' Rocking Hill Spy
17th San Domenico Stakes G3 Va Pensiero Cluster Windjammer
22nd Hawkesbury Gold Cup G3 Coup Ay Tee Julienas Darci Be Good
24th Winx Stakes G1 Veyron Streama Rain Affair
24th Silver Shadow Stakes G2 Thump Sweet Idea Montsegur
24th Show County Quality G3 Rebel Dane Title Norzita
24th Toy Show Quality G3 Hidden Kisses Royal Descent Queens's Elect
24th Up And Coming Stakes G3 War Drago Vilanova
31st Memsie Stakes G1 Atlantic Jewel Ferlax Super Cool
31st The Heath 1100 G3 Samaready Chiaramonte Anise
31st HDF McNeil Stakes G3 Fast 'n' Rocking Prince Harada Thermal Current
31st Run To The Rose G2 Va Pensiero Dissident Marseille Roulette
September 2013
Day Race Gr Winner Second Third
7th Makybe Diva Stakes G1 Foreteller Puissance De Lune Moudre
7th Lets Elope Stakes G2 Commanding Jewel Catkins A Time For Julia
7th Danehill Stakes G2 Charlie Boy Kiss A Rose Eclair Big Bang
7th Bobbie Lewis Quality G3 Speediness Temple Of Boom Albrecht
7th Chelmsford Stakes G2 Hawkspur Beaten Up Lightinthenite
7th Furious Stakes G2 Bound For Earth Guelph Thump
7th Concorde Stakes G3 Decision Time Sessions Delago Bolt
7th Tramway Stakes G3 Malavio Bello Royal Descent
7th Ming Dynasty Quality G3 Aussies Love Sport Open Book Champagne Cath
14th McEwen Stakes G2 Kuroshio Moment Of Change General Truce
14th WH Stocks Stakes G2 Atlantic Jewel Oasis Bloom Oriental Ruby
14th Feehan Stakes G2 Fiorente Spacecraft Lidari
14th Kingston Town Stakes G3 Prince Cheri Honorius Julienas
14th Golden Rose G1 Zoustar Dissident Bull Point
14th Sheraco Stakes G2 Driefontein Peron Arctic Flight
14th Theo Marks Stakes G2 Riva De Lago Solzhenitsyn Your Honour
18th Newcastle Cameron Hcp G3 Toydini High Esteem Scream Machine
18th Newcastle Spring Stakes G3 Savvy Nature Wordplay Happy Clapper
19th Tibbie Stakes G3 Vaquera Gold Epona Cameo
19th Newcastle Gold Cup G3 Winning Glory Lucripetous Peal Of Bells
21st Underwood Stakes G1 It's A Dundeel Atlantic Jewel Dear Demi
21st Thousand Guineas Prelude G2 Gregers Marianne Politeness
21st How Now Stakes G3 Catkins Hi Belle Flash Of Doubt
21st Naturalism Stakes G3 Mr O'Ceirin Kesampour Bit Of Hell
21st George Main Stakes G1 Streama Royal Descent Veyron
21st Tea Rose Stakes G2 Guelph Arabian Gold Bound For Earth
21st The Shorts G2 Sessions Aeronautical Spirit Of Boom
21st Hill Stakes G2 Moriarty Glencadam Gold Masked Marvel
21st Bill Ritchie Handicap G3 Boban Beltone Choice Bro
27th AJ Moir Stakes G1 Samaready Buffering Le Bonsir
27th Stutt Stakes G2 Divine Calling Shamus Award Cluster
27th Champagne Stakes G3 Thump Miracles Of Life I Love It
27th JRA Cup G3 Mourinho Gris Caro The Great Snowman
28th Stan Fox Stakes G2 Eurozone Criterion Aussies Love Sport
28th Research Stakes G2 Sharnee Rose Red Tracer Bennetta
28th Shannon Stakes G2 Rain Drum Centennial Park Our Desert Warrior
28th Colin Stephen Quality G3 Julienas I'm Imposing Planet Purple
28th Gloaming Stakes G3 Complacent Savvy Nature Drago
29th Sir Rupert Clarke Stakes G1 Rebel Dane Fontelina Solzhenitsyn
29th Caulfield Guineas Prelude G3 Eclair Big Bang El Roca Long John
October 2013
Day Race Gr Winner Second Third
5th Turnbull Stakes G1 Happy Trails Puissance De Lune Fawkner
5th Rose Of Kingston Stakes G2 Fire Up Fifi Peron Catkins
5th Edward Manifold Stakes G2 Su Sauver Star Fashion Solicit
5th Gilgai Stakes G2 Platelet Spirit Of Boom Steps In Time
5th The Bart Cummings G3 Araldo Sea Moon Gotta Take Care
5th Epsom Handicap G1 Boban Streama Toydini
5th The Metropolitan G1 Seville Julienas Sneak A Peek
5th Flight Stakes G1 Guelph Sensibility Bound For Earth
5th Roman Consul Stakes G2 Zoustar Barbed Open Book
5th Premiere Stakes G2 Arinosa Dystopia Famous Seamus
5th Craven Plate G3 Honorius Masked Marvel Vaquera
12th Toorak Handicap G1 Solzhenitsyn Trevieres Blackie
12th Caulfield Stakes G1 Atlantic Jewel Foreteller Super Cool
12th Caulfield Guineas G1 Long John Divine Calling Shamus Award
12th Herbert Power Stakes G2 Sea Moon Oasis Bloom Simenon
12th Schillaci Stakes G2 Unpretentious Pago Rock Kuroshio
12th Northwood Plume Stakes G3 Aerobatics Assertive Eagle Counted
12th Blue Sapphire Stakes G3 Lion of Belfort Safeguard Diamond Oasis
12th Spring Champion Stakes G1 Complacent Criterion Savvy Nature
12th Angst Stakes G3 Sharnee Rose Queenstown Porcellanus
13th Cranbourne Cup LR Pakal Sertorius Mourinho
16th Thousand Guineas G1 Guelph May's Dream Gregers
16th Ladies Day Vase G3 Zonza Bonaria Two Sugars
19th Northerly Stakes G3 Playing God Rohan Platinum Rocker
19th Caulfield Cup G1 Fawkner Dandino Dear Demi
19th Tristarc Stakes G2 Red Tracer Koonoomoo Ava's Delight
19th Caulfield Sprint G2 Spirit Of Boom Shamal Wind Ready To Rip
19th Coongy Handicap G3 Spurtonic Bass Strait Garud
19th Caulfield Classic G3 Polanski San Diego Epic Saga
19th Ethereal Stakes G3 Arabian Gold Solicit Refer
19th Moonga Stakes G3 Boban Strawberry Boy Galah
19th The Nivison G3 Diamond Earth Plucky Belle Hidden Kisses
20th Seymour Cup LR Sysmo Proverb Lord Wimble
23rd Geelong Cup G3 Ibicenco Verdant Moudre
25th Manikato Stakes G1 Buffering Lucky Nine Sessions
25th Moonee Valley Oaks G2 Gypsy Diamond Gregers Lady Tatia
26th Prince of Wales Stakes G3 Barakey Power Princess Checkpoint
26th WS Cox Plate G1 Shamus Award Happy Trails Fiorente
26th Moonee Valley Cup G2 Precedence Shoreham Gotta Take Care
26th Crystal Mile G2 Toydini Speediness Sacred Falls
26th Moonee Valley Vase G2 Savvy Nature All Rigged Up Pinstripe Lane
26th Inglis Mile G3 Catkins Cameo Lake Sententia
26th Red Anchor Stakes G3 Thermal Current Not Listenin'tome Selectify
30th Bendigo Cup G3 Sertorius Massiyn Kesampour
November 2013
Day Race Gr Winner Second Third
2nd Asian Beau Stakes G3 Platinum Rocker Vermeer Rohan
2nd Victoria Derby G1 Polanski Complacent Thunder Fantasy
2nd Emirates Stakes G1 Side Glance Dear Demi Moriarty
2nd Myer Classic G1 Red Tracer Catkins Fire Up Fifi
2nd Coolmore Stud Stakes G1 Zoustar Not Listenin' To Me Lion Of Belfort
2nd Linlithgow Stakes G2 Fontelina Spirit Of Boom Rarefied
2nd Wakeful Stakes G2 Kirramosa May's Dream Solicit
2nd Carbine Club Stakes G3 Paximadia Hucklebuck Equator
2nd Chatham Stakes G3 Smokin' Joey Galah Strike The Stars
2nd The Lexus Stakes G3 Ruscello Let's Make A Deal Araldo
5th Colonel Reeves Stakes G3 The Rising Mendicity Watermans Bay
5th Melbourne Cup G1 Fiorente Red Cadeaux Mount Athos
5th Maybe Mahal Stakes G3 Plucky Belle Arinosa She's Clean
5th Ottawa Stakes G3 Oakleigh Girl Top Dolly Singularity
7th VRC Oaks G1 Kirramosa Zanbagh Solicit
7th Red Roses Stakes G3 Melrose Place Sense of Hite Fare Well
7th Begonia Belle Stakes G3 Dystopia Shamal Wind She Can Skate
9th Lee Steere Stakes G2 Conservatorium Checkpoint Ranger
9th Cantala Stakes G1 Boban Smokin' Joey Speediness
9th VRC Sprint Classic G1 Buffering Shamexpress Moment Of Change
9th Matriarch Stakes G2 Girl Gone Rockin' Queenstown Keep De Rose
9th Queen Elizabeth Stakes G3 Precedence Sertorius Let's Make Adeal
16th WA Champion Fillies Stakes G3 Miss Rose De Lago Via Laurentina Blamont Girl
16th RJ Peters Stakes G3 Kerrific Elite Belle Rohan
16th Sandown Guineas G2 Paximadia Equator Apollo's Choices
16th Sandown Classic G2 Sertorius Epingle Queenstown
16th Kevin Heffernan Stakes G3 Lankan Rupee Hot Snitzel Famous Seamus
16th Eclipse Stakes G3 Mouro Rain Drum Bel Thor
16th Summoned Stakes G3 Floria Hi Belle Wistful
16th Sandown Stakes G3 Mahisara Go The Knuckle Galah
23rd Winterbottom Stakes G1 Buffering Moment Of Change Watermans Bay
23rd Railway Stakes G1 Luckygray Platinum Rocker Fire Up Fifi
23rd WA Guineas G2 Ihtsahymn Miss Rose De lago Saint Bro
24th Ballarat Cup LR The Offer Pelicano Hurdy Gurdy Man
30th Festival Stakes G3 White Sage Terravista Alma's Fury
December 2013
Day Race Gr Winner Second Third
7th Kingston Town Classic G1 Ihtsahymn Luckygray Rohan
7th AJ Scahill Stakes G3 Conservatorium Luke's Luck Power Princess
7th Lee Steere Classic LR Petrol Power Shades Of Rio Moet Me
7th George Moore Stakes G3 Lucky Hussler Morning Captain Startsmeup
14th Villiers Stakes G2 Ninth Legion Limes Alma's Fury
21st CB Cox Stakes G2 Ihtsahymn Kincaple Rohan
26th Summer Cup G3 I'm Imposing Travolta Destiny's Kiss
28th Vo Rogue Plate G3 Enquare Gundy Spirit Missy Longstocking
28th BJ McLachlan Stakes G3 Unencumbered Stroak Sagatona
January 2014
Day Race Gr Winner Second Third
1st Perth Cup G2 Black Tycoon God Has Spoken Ask Me Nicely
1st La Trice Classic G3 Elite Belle Rose of Choice Bippo No Bungus
1st Standish Handicap G3 Flamberge Essay Raider Decircles
11th Belle Of The Turf Stakes G3 Myamira Pleiades La Pieta
24th Australia Stakes G2 Richie's Vibe Moment Of Change It Is Written
25th Blue Diamond Preview (F) G3 Eloping Lumosty Sakitto
February 2014
Day Race Gr Winner Second Third
1st MRC Chairmans Stakes G3 Nayeli Bugatty Cautious
1st Manfred Stakes G3 Bull Point Worth A Ransom The Quarterback
2nd Bow Mistress Trophy G3 Isibaeva Miss Stellabelle Kneeling
2nd Tasmanian Derby LR Liberty Leader Rainbow Storm Varian
8th CF Orr Stakes G1 Moment Of Change Eurozone Shamus Award
8th Autumn Stakes G2 Thunder Fantasy Rock Hero Late Charge
8th Rubiton Stakes G2 Lankan Rupee Iconic First Command
8th Blue Diamond Prelude (C) G3 Rubick Jabali Chivalry
8th Blue Diamond Prelude (F) G3 Earthquake Eloping Lumosty
8th Carlyon Cup G3 Chase The Rainbow Star Rolling Pakal
8th Boronia Stakes G3 Spirits Dance Marianne Patricia Dawn
8th Geoffrey Bellmaine Stakes G3 A Time For Julia Danestroem Bonaria
8th Expressway Stakes G2 Appearance River Lad Sizzling
14th Canonbury Stakes G3 Fighting Sun Mr Cha Cha Ghibellines
15th Lightning Stakes G1 Snitzerland Shamexpress Samaready
15th The Vanity Stakes G3 Solicit Critical Angel Girl In Flight
15th CS Hayes Stakes G3 Hucklebuck Prince Harada The Quarterback
15th Breeders Classic G2 Catkins Steps In Time White Sage
15th Eskimo Prince Stakes G3 El Roca Dissident Romantic Touch
15th Widden Stakes G3 Mossfun Ygritte Twirl
19th Vamos Stakes G3 Rebel Bride Miss Stellabelle Isibaeva
21st Typhoon Tracy Stakes G3 Jazz Song Miss Promiscuity Miss Rose De Lago
22nd Oakleigh Plate G1 Lankan Rupee Spirit Of Boom Knoydart
22nd Blue Diamond Stakes G1 Earthquake Jabali Cornrow
22nd Futurity Stakes G1 Moment Of Change Sertorius Pinwheel
22nd St George Stakes G2 Fiorente Mourayan Star Rolling
22nd Autumn Classic G2 Vilanova Countersnip Alpha Beat
22nd Angus Armanasco Stakes G2 Spirits Dance Marianne Metaphorical
22nd Zeditave Stakes G3 Not Listening'Tome Consorting Thermal Current
22nd Mannerism Stakes G3 Bonaria Hazard Hi Belle
22nd Apollo Stakes G2 Appearance Speediness Moriarty
22nd Light Fingers Stakes G2 Sweet Idea Gypsy Diamond Champagne Cath
22nd Triscay Stakes G3 Lilliburlero Recoinage Any Day Will Do
22nd Southern Cross Stakes G3 Terravista Albrecht My Destiny
26th Launceston Cup G3 Epingle Gold To Go Geegees Blackflash
March 2014
Day Race Gr Winner Second Third
1st Australian Guineas G1 Shamus Award Criterion Thunder Fantasy
1st Frances Tressady Stakes G3 Five All Floria Sino Eagle
1st Shaftesbury Avenue Hcp G3 Mouro Mourinho Fat Al
1st Lord Reims Stakes G3 Distillation Base Waltzing To Win
1st Millie Fox Stakes G2 Red Tracer A Time For Julia Lucky Lago
1st Silver Slipper Stakes G2 Mossfun Press Report Risen From Doubt
1st Hobartville Stakes G2 Dissident Atlante Savvy Nature
8th Australian Cup G1 Fiorente Green Moon Foreteller
8th Newmarket Handicap G1 Lankan Rupee Spirit Of Boom Knoydart
8th VRC Sires Produce Stakes G2 Zululand Awesome Rock Marcado
8th Blamey Stakes G2 Lidari Foundry Sertorius
8th Kewney Stakes G2 Solicit Marianne Suavito
8th T'bred Breeders Stakes G3 Clifton Red Ygritte Thalia
8th Matron Stakes G3 Bonaria Text'n Hurley Bippo No Bungus
8th Chipping Norton Stakes G1 Boban It's A Dundeel Hawkspur
8th Surround Stakes G1 Thump Real Surreal Lucia Valentina
8th Guy Walter Stakes G2 Catkins Sharnee Rose Dear Demi
8th Liverpool City Cup G3 Terravista El Roca Ninth Legion
9th Black Opal Stakes G3 Lucky Raquie Mr Cha Cha Klammer
10th Adelaide Cup G2 Outback Joe Black Tycoon Base
14th Alister Clark Stakes G2 Pheidon Cadillac Mountain Surge Ahead
15th Canterbury Stakes G1 Appearance Not Listenin'Tome Red Tracer
15th Randwick Guineas G1 Dissident El Roca Eurozone
15th Sweet Embrace Stakes G2 Believe Yourself Twirl Tetsuko
15th Challenge Stakes G2 Villa Verde Snitzerland Famous Seamus
15th Skyline Stakes G2 Valentia Mr Bogart Modoc
15th Wenona Girl Handicap G3 A Time For Julia Lilliburlero Recoinage
15th Aspiration Quality G3 Diamond Drille Danesiri Mahara
18th Newcastle Newmarket Hcp G3 Mecir Strawberry Boy Slow Pace
21st William Reid Stakes G1 Spirit Of Boom Fontelina Unpretentious
21st Sunline Stakes G2 Text'n Hurley Bippo No Bungus You're So Good
21st Alexandra Stakes G3 Marianne Suavito Girl In Flight
22nd Reisling Stakes G2 Earthquake Mossfun Alpha Fun
22nd Todman Stakes G2 Ghibellines Unencumbered Cornrow
22nd Ranvet Stakes G1 Silent Achiever Carlton House It's A Dundeel
22nd Coolmore Stud Classic G1 Steps In Time Sweet Idea Catkins
22nd Phar Lap Stakes G2 Traitor Define Guelph
22nd Ajax Stakes G2 Messene Weary Malavio
22nd Sky High Stakes G3 Entirely Platinum Midsummer Sun Desert Jeuney
22nd Maurice McCarten Stakes G3 Kencella Va Pensiero That's A Good Idea
23rd Keith F Nolan Classic G3 Zanbagh Role Model Metaphorical
29th Karrakatta Plate G2 Hobart Jones Vitalism Jezpark
29th WA Oaks G3 Balmont Girl Real Love Real Charm
29th SA Breeders Stakes G3 London Lolly Go Indy Go Deiheros
29th Rosehill Guineas G1 Criterion Thunder Fantasy Teronado
29th George Ryder Stakes G1 Gordon Lord Byron Speediness El Roca
29th The Galaxy G1 Tiger Tees Anatina Villa Verde
29th Pago Pago Stakes G2 Time For War Kumaon Klammer
29th Magic Night Stakes G2 Bring Me The Maid Peggy Jean Sultry Feeling
29th NE Manion Cup G3 The Offer Opinion Tremec
29th Birthday Card Stakes G3 Avoid Lightning Plucky Belle Aerobatics
29th Epona Stakes G3 Intimate Moment Any Day Will Do Epingle
April 2014
Day Race Gr Winner Second Third
5th The BMW G1 Silent Achiever It's A Dundeel Fiorente
5th Golden Slipper Stakes G1 Mossfun Earthquake Bring Me The Maid
5th Storm Queen Stakes G1 Lucia Valentina Solicit Forever Loved
5th Tulloch Stakes G2 Gallatin Singing Flame Best Case
5th Emancipation Stakes G2 Catkins Sharnee Rose Angel Of Mercy
5th TL Baillieu Handicap G3 Bachman Scratch Me Lucky Veuvelicious
5th Doncaster Prelude G3 Weary Leebaz I'm Imposing
5th Star Kingdom Stakes G3 Flamberge Hot Snitzel Bennetta
5th Neville Sellwood Stakes G3 Junoob Hippopus Lucky Lago
12th WATC Derby G2 Respondent Ihtsahymn Real Love
12th WA Sires Produce Stakes G3 Prentice Dancing Express Hobart Jones
12th SA Sires Produce Stakes G3 Go Indy Go Felarof Feels Like Home
12th Auraria Stakes G3 Girl In Flight In Masquerade May's Dream
12th RN Irwin Stakes G3 Driefontein Platelet Just Discreet
12th TJ Smith Stakes G1 Lankan Rupee Rebel Dane Buffering
12th Doncaster Handicap G1 Sacred Falls Royal Descent Weary
12th ATC Australian Derby G1 Criterion Tupac Amaru Hooked
12th ATC Sires Produce Stakes G1 Peggy Jean Scratch Me Lucky Cornrow
12th Chairmans Handicap G2 The Offer Tremec Hippopus
12th ATC Carbine Club Stakes G3 Gypsy Diamond Casino Dancer Rock Sturdy
12th Adrian Knox Stakes G3 Arabian Gold Missvinn Lady Cumquat
12th Kindergarten Stakes G3 Hallowed Crown Washington Heights Klammer
12th PJ Bell Stakes G3 Politeness Cosmic Endeavour Miniature
19th Easter Cup G3 Our Voodoo Prince Akzar Stipulate
19th Victoria Handicap G3 Sistine Demon Gig London Stripe
19th Sydney Cup G1 The Offer Opinion Sertorius
19th ATC Australian Oaks G1 Rising Romance Zanbagh Lucia Valentina
19th ATC Queen Elizabeth Stakes G1 It's A Dundeel Sacred Falls Carlton House
19th Queen Of The Turf Stakes G1 Diamond Drille Gypsy Diamond Red Tracer
19th Royal Sovereign Stakes G2 Sidestep Bounding In Cahoots
19th Sapphire Stakes G2 Cosmic Endeavour Avoid Lightning Belle De Coeur
19th Percy Sykes Stakes G2 Eloping Ygritte Shaumari
26th Sir Byrne Hart Stakes G2 Temple Of Boom Spirit Of Boom Snitzerland
26th Gunsynd Classic G3 Hopfgarten Avalanches Rudy
26th Australasian Oaks G1 May's Dream Star Fashion Scratchy Bottom
26th Robert Sangster Stakes G1 Driefontein Platelet Gregers
26th Queen Of The South Stakes G2 Tango's Daughter Floria Vivi Veloce
26th SA Chairmans Stakes G3 Gamblin' Guru Excites Zelady Gravitational
26th DC McKay Stakes G3 Essay Raider Karacatis Siwa Lady
26th All Aged Stakes G1 Hana's Goal Weary Tiger Tees
26th ATC Champagne Stakes G1 Go Indy Go Zululand Kumaon
26th Hall Mark Stakes G3 Hot Snitzel Knoydart Aeronautical
26th JRA Plate G3 Spillway Danchai Slow Pace
26th James HB Carr Stakes G3 Estonian Princess Northern Glory Lady Lakshmi
26th Frank Packer Plate G3 Arabian Gold Pheidon Malice
May 2014
Day Race Gr Winner Second Third
3rd Hollindale Stakes G2 Streama Mr O'Ceirin Precedence
3rd Gold Coast Guineas G3 Dothraki Safeguard Palmera Lad
3rd Ken Russell Memorial Classic G3 Aimee Sagatona Goodbye Kevin
3rd Hawkesbury Guineas G3 Chautauqua Katie's Cove Barbed
3rd Hawkesbury Gold Cup G3 Leebaz Wistful Keep Cool
3rd Hawkesbury Crown G3 Aerobatics Plucky Belle Cosmic Endeavour
3rd SA Derby G1 Kushadasi Scratchy Bottom Best Case
3rd Euclase Stakes G2 Miracles Of Life Jazz Song Classy Jack
10th Champagne Classic G2 Brazen Beau Looks Like The Cat Shaumari
10th BRC Chairmans Handicap G3 Pretty Pins Danchai Brave Ali
10th Rough Habit Plate G3 Amexed Telepathic Glorious Lad
10th BTC Cup G1 Famous Seamus Spirit Of Boom Buffering
10th Goodwood G1 Smokin' Joey Platelet Riziz
10th SA Oaks G3 Rezoned Navajo Run Every Faith
10th Proud Miss Stakes G3 Miss Steele Octavia Girl Guide
10th RA Lee Stakes G3 Rhythm To Spare Starkiato Gig
10th National Stakes G3 Moonovermanhattan Not A Happy Camper Sweet And Speedy
17th Roma Cup G3 Magnifisio Elite Belle Checkpoint
17th Doomben Cup G1 Streama Leebaz Junoob
17th Doomben Roses G3 Arabian Gold Tinto Tornado Miss
17th BRC Sprint G3 River Lad Benny's Buttons Fire Up Fifi
17th Fred Best Classic G3 Havana Into The Red Dothraki
17th Dark Jewel Classic G3 Seaside Aerobatics Myamira
24th Doomben 10000 G1 Spirit Of Boom Temple Of Boom Buffering
24th QTC Sires Produce Stakes G2 Time For War Brazen Beau Looks Like The Cat
24th Lady Of The Turf Stakes G3 Srikandi Belle De Coeur Platinum Rocker
24th Grand Prix Stakes G3 Vilanova Pinstripe Lane Rudy
24th Lord Mayors Cup G3 Angel Of Mercy Wistful Cameo
24th Premiers Cup G3 Zephyron Precedence Pretty Pins
31st Belmont Sprint G3 Elite Elle Kalahaar Checkpoint
31st Queensland Oaks G1 Tinto Arabian Gold Sister Souss
31st Queensland Guineas G2 Sir Moments Liberty's Choice Ryker
31st QTC Cup G2 Sacred Star Masthead Bennetta
31st PJ OShea Stakes G2 Moriarty Mr O'Ceirin Floria
June 2014
Day Race Gr Winner Second Third
7th Queensland Derby G1 Sonntag Pinstripe Lane Vilanova
7th The TJ Smith G1 Almalad Brazen Beau Looks Like The Cat
7th Stradbroke Handicap G1 River Lad Temple Of Boom Srikandi
7th Dane Ripper Quality G2 Cosmic Endeavour Driefontein Belle De Coeur
7th Brisbane Cup G2 Floria Moriarty Zephyron
14th Hyperion Stakes G3 Elite Belle Ranger Grand Nirvana
21st Winter Stakes G1 Cosmic Endeavour Angel Of Mercy Avoid Lightning
21st Tattersalls Cup G3 The Inventor Wish Come True Pretty Pins
21st WJ Healy Stakes G3 Big Money Cape Kidnappers Seeking More
28th Strickland Stakes G3 Fancy Feet Ranger Bridgestone
28th Sunshine Coast Guineas G3 Hopfgarten Miss Husson Fast Arrow
July 2014
Day Race Gr Winner Second Third
5th Sir John Monash Stakes G3 Lord Of The Sky Le Bonsir Riziz
26th Bletchingly Stakes G3 Thiamandi Gig Nearest To Pin

Please visit our Australian Group Races page for a complete listing of all group races held in Australia each year, while details on all Group One races on the racing calendar can be located at our Australian Group 1 Races page.