horse racing info

Australian Group Races Results

Results for the 2019-2020 Australian racing season can be found below including all Group 1, Group 2 and Group 3 feature races held during the year. Australian has around 540+ Group races during the regular season and they are categorised into four major groups.

Visit our Australian Group Races page for more information regarding group racing in Australia.

Australian Group Races and Results
group 1 races Australian Group 1 Races australian group races Australian Group 1-2-3 Races

Horse Racing Info has provided Australian group race results below for the current racing season to date. These include race name, group type, plus winner and placegetters for all Group 1, Group 2 and Group 3 races held around the country.

Australian Group race results for season 2019-2020

August 2019
Day Race Gr Winner Second Third
10th Auries Star Handicap G3 So Si Bon Malibu Style Sesar
10th Missile Stakes G2 Alizee Invincible Gem Le Romain
17th PB Lawrence Stakes G2 Mystic Journey Cliff's Edge Hartnell
17th Vain Stakes G3 Bivouac Sebrakate Dirty Work
17th Quezette Stakes G3 Exhilarates Absolute Flirt Pin Sec
17th Spring Stakes G3 Dalasan Scales Of Justice Waging War
24th Winx Stakes G1 Samadoubt Happy Clapper Invincible Gem
24th Silver Shadow Stakes G2 Libertini Flit Let It Pour
24th Show County Quality G3 Deprive Trope Bon Amis
24th Toy Show Quality G3 Mizzy Soothing My Xpression
24th Up And Coming Stakes G3 True Detective Superium Lucicello
31st Memsie Stakes G1 Scales Of Justice So Si Bon Alizee
31st Cockram Stakes G3 Pippie Spanish Whisper Sylvia's Mother
31st The Heath 1100 G3 Crystal Dreamer Gytrash Ball Of Muscle
31st HDF McNeil Stakes G3 Super Seth King Of Hastings Sebrakate
31st Premiers Cup G3 Wu Gok Come Play With Me Carzoff
31st San Domenico Stakes G3 Exceedance Bivouac Anaheed
31st Ming Dynasty Quality G3 Quick Thinker Aspect Ratio Reformist
September 2019
Day Race Gr Winner Second Third
7th McEwen Stakes G2 Faatinah Bons Away Eduardo
7th Feehan Stakes G2 Homesman Mahamedeis Best Of Days
7th Furious Stakes G2 Libertini Villami Let It Pour
7th Chelmsford Stakes G2 Samadoubt Avilius Girl Tuesday
7th Tramway Stakes G3 Dreamforce Te Akau Shark Eckstein
7th Concorde Stakes G3 Redzel Pierata Graff
14th Makybe Diva Stakes G1 Gatting Mystic Journey Mr Quickie
14th Danehill Stakes G2 Dalasan Dubious Express Pass
14th Bobbie Lewis Quality G3 Zoutori Parsifal Dothraki
14th Theo Marks Stakes G2 Arcadia Queen Trope Gem Song
14th Run To The Rose G2 Bivouac Yes Yes Yes Exceedance
14th Sheraco Stakes G2 Mizzy Fasika Champagne Cuddles
20th Newcastle Gold Cup G3 Hush Writer Attention Run Our Candidate
20th Newcastle Cameron Hcp G3 Rock Articus Nettoyer
20th Tibbie Stakes G3 Sweet Deal Notation Connemara
21st Sir Rupert Clarke Stakes G1 Begood Toya Mother Age Of Chivalry Widgee Turf
21st Naturalism Stakes G3 Brimham Rocks So You Win Sikandarabad
21st How Now Stakes G3 Manicure Angelic Ruler Dawn Dawn
21st George Main Stakes G1 Avilius Dreamforce Happy Clapper
21st Tea Rose Stakes G2 Funstar Probabeel Libertini
21st The Shorts G2 Pierata Classique Legend Redzel
21st Kingston Town Stakes G3 Finche Stampede Carzoff
21st Bill Ritchie Handicap G3 Kolding Fierce Impact Desert Lord
27th AJ Moir Stakes G1 Nature Strip Miss Leonidas Sunlight
27th WH Stocks Stakes G2 Princess Jenni Rondinella Oceanex
27th Stutt Stakes G2 The Holy One Vegas Knight Conqueror
27th JRA Cup G3 Captain Cook Sully Mosh Music
27th Champagne Stakes G3 Loving Gaby Exhilarates Villami
28th Golden Rose G1 Bivouac Yes Yes Yes Exceedance
28th Research Stakes G2 Mizzy Champagne Cuddles Dyslexic
28th Shannon Stakes G2 Mister Sea Wolf Gem Song Tom Melbourne
28th Gloaming Stakes G3 Shadow Hero Subedar Quick Thinker
28th Colin Stephen Quality G3 Stampede Master Of Arts Maurus
29th Underwood Stakes G1 Black Heart Bart Homesman Gailo Chop
29th Thousand Guineas Prelude G2 Acting Southbank Barbie's Fox
29th Caulfield Guineas Prelude G3 Alligator Blood Dalasan Groundswell
October 2019
Day Race Gr Winner Second Third
5th Turnbull Stakes G1 Kings Will Dream Finche Hartnell
5th Edward Manifold Stakes G2 Moonlight Maid Fascino Miami Bound
5th Gilgai Stakes G2 Sunlight Santa Ana Lane Zoutori
5th Rose Of Kingston Stakes G2 Haut Brion Her Pohutukawa Angelic Ruler
5th The Bart Cummings G3 Surprise Baby Supernova Wolfe
5th The Metropolitan G1 Come Play With Me Gallic Chieftain Sir Charles Road
5th Flight Stakes G1 Funstar Probabeel Foxborough
5th Epsom Handicap G1 Kolding Te Akau Shark Star Of The Seas
5th Premiere Stakes G2 Brutal Home Of The Brave Classique Legend
5th Hill Stakes G2 Verry Elleegant Samadoubt Life Less Ordinary
12th Caulfield Stakes G1 Cape Of Good Hope Black Heart Bart Harlem
12th Toorak Handicap G1 Fierce Impact Night's Watch Age Of Chivalry
12th Thousand Guineas G1 Flit Missile Mantra Southbank
12th Caulfield Guineas G1 Super Seth Alligator Blood Groundswell
12th Herbert Power Stakes G2 The Chosen One Prince Of Arran Sully
12th Schillaci Stakes G2 Trekking Ball Of Muscle The Bostonian
12th Northwood Plume Stakes G3 Tofane Manicure Sweet Scandal
12th Thoroughbred Club Stakes G3 California Zimbol Loving Gaby Don'ttelltheboss
12th Spring Champion Stakes G1 Shadow Hero Castelvecchio Battenburg
12th Stan Fox Stakes G2 Colada Brandenburg Bottega
12th Roman Consul Stakes G2 Cosmic Force Standout Microphone
12th Angst Stakes G3 Nettoyer Delectation Girl Amangiri
13th Cranbourne Cup LR Dr Drill Naivasha Captain Cook
16th Blue Sapphire Stakes G3 Anaheed Li'l Kontra Brooklyn Hustle
16th Coongy Handicap G3 Wolfe Top Of The Range Kiwia
16th Ladies Day Vase G3 Spanish Reef Rondinella Fidelia
19th Northerly Stakes G3 The Velvet King Achernar Star Great Shot
19th Caulfield Cup G1 Mer De Glace Vow And Declare Mirage Dancer
19th Caulfield Sprint G2 Miss Leonidas God Of Thunder Malibu Style
19th Tristarc Stakes G2 Savatiano Angelic Ruler Spanish Whisper
19th Ethereal Stakes G3 Gamay Vegas Jewel Celestial Falls
19th Moonga Stakes G3 Streets Of Avalon Variation Royal Meeting
19th Caulfield Classic G3 Thought Of That Warning Brilliant Venture
19th Craven Plate G3 Happy Clapper Tally Life Less Ordinary
19th Sydney Stakes G3 Deprive Champagne Cuddles Brutal
20th Seymour Cup LR Admiral's Joker A Shin Rook Chapada
23rd Geelong Cup G3 Prince Of Arran True Self Haky
25th Manikato Stakes G1 Loving Gaby Vital Silver Anaheed
26th WS Cox Plate G1 Lys Gracieux Castelvecchio Te Akau Shark
26th Moonee Valley Vase G2 Soul Patch Moonlight Maid Serious Liaison
26th Crystal Mile G2 Chief Ironside Cliff's Edge Best Of Days
26th Moonee Valley Cup G2 Hunting Horn Mr Quickie Downdraft
26th Moonee Valley Oaks G2 =1 La Falaise =1 Fascino Nudge
26th Red Anchor Stakes G3 Sartorial Splendor Condo's Express Three Beans
26th Inglis Mile G3 Amangiri Seewhatshebrings Vanuatu
26th The Nivison G3 Madam Rouge Reelem In Ruby Ready To Prophet
30th Bendigo Cup G3 Top Of The Range Brimham Rocks Hang Man
November 2019
Day Race Gr Winner Second Third
2nd Prince Of Wales Stakes G3 Flirtini Misty Metal Stageman
2nd Asian Beau Stakes G3 Samizdat Regal Power Perfect Jewel
2nd Coolmore Stud Stakes G1 Exceedance Bivouac Libertini
2nd Cantala Stakes G1 Fierce Impact Fifty Stars Cascadian
2nd Empire Rose Stakes G1 Melody Belle Aristia Spanish Reef
2nd Victoria Derby G1 Warning Southern Moon Soul Patch
2nd Linlithgow Stakes G2 Kemalpasa Order Of Command Zoutori
2nd Wakeful Stakes G2 Miami Bound Vegas Jewel Palumbo
2nd Begonia Belle Stakes G3 Tofane Pippie Miss Iano
2nd Carbine Club Stakes G3 Dalasan Brandenburg Groundswell
2nd Hotham Handicap G3 Downdraft Carif Azuro
5th Melbourne Cup G1 Vow And Declare Prince Of Arran Il Paradiso
5th Maybe Mahal Stakes G3 Teleplay La Tigeresa Sweet Scandal
5th Ottawa Stakes G3 Aryaaf Muntaseera Marchena
7th VRC Oaks G1 Miami Bound Never Listen Moonlight Maid
7th Red Roses Stakes G3 Sisstar Niccovi California Zimbol
7th Maribyrnong Plate G3 Hard Landing Baaqyah Tagaloa
9th Lee Steere Stakes G2 Star Exhibit Gatting The Velvet King
9th Emirates Stakes G1 Magic Wand Melody Belle Hartnell
9th VRC Sprint Classic G1 Nature Strip Loving Gaby In Her Time
9th Matriarch Stakes G2 Oceanex Miss Siska Aristocratic Miss
9th Chatham Stakes G3 Reykjavik Admiral's Joker Noble Boy
9th Queen Elizabeth Stakes G3 True Self Carif Maurus
16th RJ Peters Stakes G3 Mississippi Delta Platoon Tamasa
16th Colonel Reeves Stakes G3 Flirtini The Celt Profit Street
16th WA Champion Fillies Stakes G3 Tuscan Queen Sanabreanna Kay Cee
16th Newcastle Spring Stakes G3 Asiago Game Of Thorns Donandkim
16th Sandown Classic G2 Southern France Miss Siska Chapada
16th Sandown Guineas G2 Pretty Brazen Conqueror Heart Of Puissance
16th Kevin Heffernan Stakes G3 Teleplay Home Of The Brave Hey Doc
16th Sandown Stakes G3 Gold Fields Mr Exclusive Travimyfriend
16th Eclipse Stakes G3 Pacodali Setting Sail Exasperate
16th Summoned Stakes G3 Jamaican Rain Sweet Scandal One More Try
23rd Railway Stakes G1 Regal Power Best Of Days Platoon
23rd WA Guineas G2 War Saint Kay Cee Red Can Man
23rd Ballarat Cup LR Kiwia Double You Tee Another Dollar
30th Winterbottom Stakes G1 Hey Doc Vital Silver Rock Magic
30th George Moore Stakes G3 Chapter And Verse Outback Barbie Boomsara
30th Festival Stakes G3 Ranier Live And Free Cellarman
December 2019
Day Race Gr Winner Second Third
7th Kingston Town Classic G1 Kay Cee Gailo Chop Best Of Days
7th AJ Scahill Stakes G3 The Celt Valour Road Abdicator
7th Lee Steere Classic LR Sanabreanna Massimo Laverrod
14th Villiers Stakes G2 Quackerjack Invincible Gem Sambro
21st CB Cox Stakes G2 Regal Power Gatting Star Exhibit
21st Grand Prix Stakes G3 Chains Of Honour (Dec) Mission Phoenix Mosshiki
26th Summer Cup G3 Luvaluva Black On Gold Taikomochi
27th Belle Of The Turf Stakes G3 Tinkermosa Statuesquely Saas Fee
28th Vo Rogue Plate G3 Alligator Blood Profit Eleven Eleven
28th BJ McLachlan Stakes G3 King's Legacy Every Rose Euphoric Summer
January 2020
Day Race Gr Winner Second Third
1st Standish Handicap G3 Halvorsen Bold Star Superhard
4th Perth Cup G2 Mississippi Delta Missile Launch Taxagano
4th La Trice Classic G3 Perfect Jewel Royal Strata Aconite
24th Australia Stakes G2 Scales Of Justice Hey Doc Embrace Me
25th Blue Diamond Preview (F) G3 A Beautiful Night Fresh Unstoppabelle
February 2020
Day Race Gr Winner Second Third
1st MRC Chairmans Stakes G3 Mildred Aryaaf Frederick The Dane
1st Manfred Stakes G3 Super Seth Free Of Debt Dalasan
1st Tasmanian Derby LR Vamos Raffa Skyt Argyle Beach
1st Expressway Stakes G2 Standout Alizee White Moss
1st Canonbury Stakes G3 Prague Global Quest Return With Honour
1st Widden Stakes G3 Away Game Centimental Philizzy
8th CF Orr Stakes G1 Alabama Express Fierce Impact Kings Will Dream
8th Rubiton Stakes G2 Anaheed Bold Star All Too Royal
8th Autumn Stakes G2 Microphone Banquo Adelaide Ace
8th Blue Diamond Prelude (C) G3 Hanseatic Rulership Rathlin
8th Geoffrey Bellmaine Stakes G3 Sylvia's Mother News Girl Invictus Salute
8th Blue Diamond Prelude (F) G3 Letsbeglam Muntazeera Geist
8th Boronia Stakes G3 How Womantic Enfleurage Aquitaine
8th Carlyon Cup G3 Miss Siska Odeon Guizot
9th Hobart Cup G3 Toorak Affair Shady Hustle Glass Warrior
9th Bow Mistress Trophy G3 Zargos Deroche Twitchy Frank
15th Lightning Stakes G1 Gytrash Redzel Loving Gaby
15th The Vanity Stakes G3 Bonvicini Pretty Brazen Meuse
15th CS Hayes Stakes G3 Alligator Blood Catalyst Chenier
15th Light Fingers Stakes G2 Flit Lyre Kiamichi
15th Apollo Stakes G2 Alizee Dreamforce Happy Clapper
15th Triscay Stakes G3 Sweet Deal Spiritual Pursuit Pohutukawa
15th Southern Cross Stakes G3 Special Reward Cascadian Jungle Edge
21st Typhoon Tracy Stakes G3 Ms Catherine Tenley Don'ttelltheboss
22nd Futurity Stakes G1 Streets Of Avalon Super Seth Melody Belle
22nd Oakleigh Plate G1 Pippie Zoutori Crystal Dreamer
22nd Blue Diamond Stakes G1 Tagaloa Hanseatic Personal
22nd St George Stakes G2 Miss Siska Kings Will Dream Mirage Dancer
22nd Angus Armanasco Stakes G2 La Tene Lady Lupino Lunar Light
22nd Autumn Classic G2 Adelaide Ace Nonconformist Legion Of Merit
22nd Zeditave Stakes G3 He'll Haunt Us Sansom Spend
22nd Mannerism Stakes G3 Greysful Glamour Bam's On Fire Spanish Reef
22nd Millie Fox Stakes G2 Savatiano White Moss Invincible Gem
22nd Silver Slipper Stakes G2 Farnan Global Quest North Pacific
22nd Hobartville Stakes G2 Brandenburg Reloaded Microphone
26th Launceston Cup G3 Home By Midnight Taikomochi Dogmatic
26th Vamos Stakes G3 Deroche Miss Mandito Jentico
29th Australian Guineas G1 Alligator Blood Superstorm Soul Patch
29th Blamey Stakes G2 Fifty Stars Secret Blaze Admiral's Joker
29th Shaftesbury Avenue Hcp G3 Blazejowski Morvada Age Of Chivalry
29th Frances Tressady Stakes G3 Sylvia's Mother Mamzelle Tess Fidelia
29th Lord Reims Stakes G3 Eperdument Master Chum Heart Of Grace
29th Chipping Norton Stakes G1 Te Akau Shark Verry Elleegant Fierce Impact
29th Surround Stakes G1 Probabeel Funstar Xilong
29th Skyline Stakes G2 Mamaragan Osamu Aim
29th Guy Walter Stakes G2 Dawn Dawn Sweet Deal Pohutukawa
29th Sweet Embrace Stakes G2 Hungry Heart Stellar Pauline Dismissal
29th Liverpool City Cup G3 Quackerjack Vegadaze Rock
March 2020
Day Race Gr Winner Second Third
6th Newcastle Newmarket Hcp G3 Special Reward Delectation Girl Condor
7th Newmarket Handicap G1 Bivouac Loving Gaby Gytrash
7th Australian Cup G1 Fifty Stars Regal Power Vow And Declare
7th Kewney Stakes G2 Rubisaki Pretty Brazen Fascino
7th VRC Sires Produce Stakes G2 Lunar Fox Larimer Street Ole Kirk
7th T'bred Breeders Stakes G3 Minhaaj Muntaseera Succeed Indeed
7th Matron Stakes G3 Paint The Town Two Bam's On Fire Fidelia
7th Canterbury Stakes G1 The Bostonian Savatiano Mister Sea Wolf
7th Randwick Guineas G1 Shadow Hero Microphone Brandenburg
7th Todman Stakes G2 Farnan Tagaloa Blondeau
7th Reisling Stakes G2 Dame Giselle See You Soon Mildred
7th Challenge Stakes G2 Nature Strip Redzel Jungle Edge
7th Aspiration Quality G3 Nettoyer Irithea Savacool
7th Wenona Girl Handicap G3 Fasika I Am Excited Resin
8th Black Opal Stakes G3 Barbaric Bartley Cellsabeel
9th Adelaide Cup G2 King Of Leogrance Good Idea Chouxting The Mob
13th Keith F Nolan Classic G3 Asiago Shout The Bar All Saints' Eve
13th Alister Clark Stakes G2 Nonconformist Adelaide Ace Diasonic
14th Coolmore Stud Classic G1 Con Te Partiro Miss Fabulass Noire
14th Phar Lap Stakes G2 Funstar Probabeel Quick Thinker
14th Pago Pago Stakes G2 Prague Kumasi I Am Swerving
14th Ajax Stakes G2 Imaging Yulong Prince Cascadian
14th Magic Night Stakes G2 Thermosphere Time Is Precious Jemss
14th Sky High Stakes G3 Master Of Wine Mustajeer Carif
14th Maurice McCarten Stakes G3 Star Of The Seas River Bird Spending To Win
20th William Reid Stakes G1 Loving Gaby Gytrash Bivouac
20th Sunline Stakes G2 Mamzelle Tess Bam's On Fire Fidelia
20th Alexandra Stakes G3 Paradee Snapdancer Flandersrain
21st Rosehill Guineas G1 Castelvecchio Prince Fawaz Reloaded
21st The Galaxy G1 I Am Excited Miss Leonidas Tofane
21st George Ryder Stakes G1 Dreamforce The Bostonian Te Akau Shark
21st Golden Slipper Stakes G1 Farnan Away Game Mamaragan
21st Ranvet Stakes G1 Addeybb Verry Elleegant Avilius
21st Epona Stakes G3 Missybeel Gayatri Greysful Glamour
21st NE Manion Cup G3 Young Rascal Mugatoo Supernova
21st Birthday Card Stakes G3 Miss Exfactor Connemara Bangkok
28th WA Oaks G3 Tuscan Queen Naughty By Nature Miss Dominican
28th Storm Queen Stakes G1 Shout The Bar Probabeel Nudge
28th Tancred Stakes G1 Verry Elleegant Mustajeer Avilius
28th Tulloch Stakes G2 Quick Thinker Zebrowski Diasonic
28th Emancipation Stakes G2 Positive Peace Noire Amangiri
28th Star Kingdom Stakes G3 Vegadaze Manicure Kementari
28th TL Baillieu Handicap G3 Holyfield Untamed Time Is Precious
28th Neville Sellwood Stakes G3 Night's Watch Aliferous Shadow Flight
28th Doncaster Prelude G3 Cascadian Mask Of Time Gaulois
April 2020
Day Race Gr Winner Second Third
4th Karrakatta Plate G2 Ima Single Man Watch Me Dance Dark Assault
4th ATC Australian Derby G1 Quick Thinker Zebrowski Eric The Eel
4th Doncaster Handicap G1 Nettoyer Star Of The Seas Brandenburg
4th ATC Sires Produce Stakes G1 King's Legacy Prague Mamaragan
4th TJ Smith Stakes G1 Nature Strip Santa Ana Lane Redzel
4th Chairmans Handicap G2 Raheen House Carif Mirage Dancer
4th Kindergarten Stakes G3 Doubtland Jerle Not An Option
4th PJ Bell Stakes G3 Rubisaki Wayupinthesky Akari
4th Adrian Knox Stakes G3 Colette Toffee Tongue Quintessa
4th ATC Carbine Club Stakes G3 Entente Bottega Power Scheme

Please visit our Australian Group Races page for a complete listing of all group races held in Australia each year, while details on all Group One races on the racing calendar can be located at our Australian Group 1 Races page.