horse racing info

Australian Group Races Results 2009-2010

Australian group races results for season 2009-2010 can be found below from the beginning of the racing season in August up until the end of the season in July. The Mark Kavanagh trained galloper Shocking won the 2009 Melbourne Cup while Bart Cummings trained another major cup winner when the ill-fated Viewed took out the 2009 Caulfield Cup.

Visit our Australian Group Races page for more info regarding group racing in Australia and all current season race results can found at our Australian group races results page.

Major race winners during the 2009-2010 racing season

Australian Group race results for season 2009-2010

August 2009
Day Race Gr Winner Second Third
1st Bletchingly Stakes G3 Let Go Thommo Orange County Mr Baritone
1st Missile Stakes G2 Teasing Gold Trail Typhoon Zed
8th Auries Star Handicap G3 Mic Mac All American El Segundo
8th Spring Stakes G3 Midnight Mustang Magical Pearl Cerberus Gal
8th San Domenico Stakes G3 Shellscrape Sniplaz Kiss Me Katy
15th PB Lawrence Stakes G2 Predatory Pricer Whobegotyou Typhoon Tracy
15th Cockram Stakes G3 Cats Whisker Annesong Flying Ruby
15th Premiere Stakes G2 =1 Mentality =1 Kroner Phelan Ready
15th Run To The Rose G2 Denman More Than Great Bombay Sling
22nd Winx Stakes G1 Trusting O'lonhro Mr Baritone
22nd Silver Shadow Stakes G2 Deer Valley Melito Hurtle Myrtle
22nd Up and Coming Stakes G3 Rarefied Shellscrape Offhanded
29th Memsie Stakes G1 Mic Mac Whobegotyou Zarita
29th HDF McNeil Stakes G3 Starspangledbanner Tollesprit Eclair Fastpass
29th Concorde Stakes G3 Friday Creek McClintock Ahdashim
29th Golden Rose G1 Denman Trusting Stryker
September 2009
Day Race Gr Winner Second Third
5th Makybe Diva Stakes G1 Vigor Typhoon Tracy Master O'Reilly
5th Danehill Stakes G2 Black Caviar Wanted Rarefied
5th Lets Elope Stakes G2 Cats Whisker Romneya Symphony Miss
5th Bobbie Lewis Quality G3 Swift Alliance Gold Salute Chasm
5th Chelmsford Stakes G2 O'lonhro Miss Marielle Triple Honour
5th Furious Stakes G2 Melito Hurtle Myrtle Lovemelikearock
5th Tramway Stakes G3 Rangirangdoo Strat's Flyer Murray's Sun
12th Feehan Stakes G2 Whobegotyou Mic Mac Jolie's Shinju
12th McEwen Stakes G2 Nicconi Morgan Dollar Secret Flyer
12th WH Stocks Stakes G2 Zarita Cats Whisker Soul Diva
12th Kingston Town Stakes G3 Ready To Lift Voice Coach God's Hand
12th Research Stakes G2 Hot Danish Madame Pedrille Beaucoup
12th Theo Marks Stakes G2 Racing To Win Rock Kingdom Triple Honour
16th Newcastle Spring Stakes G3 Lovemelikearock Viking Legend Euphemism
16th Newcastle Cameron Hcp G3 Absolutelyfabulous Black Piranha McClintock
17th Newcastle Gold Cup G3 Streetfighter Lodge The Deeds Enzedex Eagle
19th Underwood Stakes G1 Heart Of Dreams Whobegotyou Predatory Pricer
19th Sir Rupert Clarke Stakes G1 Turffontein Stickpin Raffaello
19th Thousand Guineas Prelude G2 Irish Lights Set For Fame Mont Fleuri
19th Naturalism Stakes G3 Red Lord Light Vision Majestical
19th Caulfield Guineas Prelude G3 Demerit Trusting Manhattan Rain
19th How Now Stakes G3 Velocitea Neroli Dollops
19th Tea Rose Stakes G2 More Joyous Melito Deer Valley
19th Hill Stakes G2 Miss Marielle Pacino Roman Emperor
19th Shannon Stakes G2 Drumbeats Rangirangdoo Strat's Flyer
19th Gloaming Stakes G3 So You Think Gathering Heraklion
25th Manikato Stakes G1 Danleigh Phelan Ready Nicconi
25th Stutt Stakes G2 Carrara Extra Hero Miss With Attitude
25th Champagne Stakes G3 Avenue Rostova My Girl Helen
25th JRA Cup G3 Alcopop Field Hunter Shocking
26th George Main Stakes G1 Road to Rock Black Piranha Onemorenomore
26th Stan Fox Stakes G2 Denman Run For Naara More Than Great
26th Bill Ritchie Handicap G3 McClintock Walking Or Dancing Faulconbridge
26th Colin Stephen Quality G3 Mr Clangtastic Bellagio Wynn Indikator
October 2009
Day Race Gr Winner Second Third
3rd Turnbull Stakes G1 Efficient Predatory Pricer Scenic Shot
3rd Edward Manifold Stakes G2 Majestic Music Fomalite Silent Surround
3rd Rose of Kingston Stakes G2 Cats Whisker Gold Water Dane Julia
3rd Gilgai Stakes G2 All Silent First Command Light Fantastic
3rd Spring Champion Stakes G1 Monaco Consul Gathering Viking Legend
3rd Epsom Handicap G1 Rock Kingdom Rangirangdoo Road To Rock
3rd Flight Stakes G1 More Joyous Sister Madly Hurtle Myrtle
3rd The Metropolitan G1 Speed Gifted Lodge The Deeds Fiumicino
3rd Roman Consul Stakes G2 Shellscrape Honest Truth Shadow Assassin
3rd The Shorts G2 Gold Trail Fritz's Princess Sniper's Bullet
3rd Craven Plate G3 Miss Marielle Nom Du Jeu Fulmonti
10th Caulfield Guineas G1 Starspangledbanner Carrara Manhattan Rain
10th Toorak Handicap G1 Allez Wonder Gold Salute Rock Kingdom
10th Caulfield Stakes G1 Whobegotyou Heart Of Dreams Vision And Power
10th Herbert Power Stakes G2 Alcopop Shocking Hissing Sid
10th Schillaci Stakes G2 Lucky Secret Apache Cat Wanted
10th Thoroughbred Club Stakes G3 Avenue Headway Kanzan
14th Thousand Guineas G1 Irish Lights Melito Faint Perfume
17th Caulfield Cup G1 Viewed Roman Emperor Vigor
17th Caulfield Sprint G2 First Command Turffontein Happy Glen
17th Tristarc Stakes G2 Typhoon Tracy Hot Danish Glowlamp
17th Coongy Handicap G3 Baughurst Shocking Pacino
17th Caulfield Classic G3 Shamoline Warrior Onemorenomore Gathering
17th Moonga Stakes G3 McClintock Rightfully Yours Kiloton
21st Geelong Cup G3 Leica Ding Dandaad Sterling Prince
24th Prince Of Wales Stakes G3 Idyllic Prince West River Charley Spirited One
24th AJ Moir Stakes G1 Apache Cat Mic Mac Bank Robber
24th WS Cox Plate G1 So You Think Manhattan Rain Zipping
24th Moonee Valley Vase G2 Hanks Spacecraft Viking Legend
24th Moonee Valley Cup G2 The Sportsman Irazu Think Money
24th Crystal Mile G2 Rangirangdoo Sound Of Nature All American
24th Inglis Mile G3 Lady Lynette Moment Of Time Pink Shimmer
24th Red Anchor Stakes G3 Avenue Governance Broken
31st Asian Beau Stakes G3 Kasabian Elliotto Grand Nirvana
31st Myer Classic G1 Typhoon Tracy Lady Lynette Zarita
31st Victoria Derby G1 Monaco Consul Extra Zero Viking Legend
31st Coolmore Stud Stakes G1 Headway King Pulse Shellscrape
31st Emirates Stakes G1 Scenic Shot Miss Maren Viewed
31st Linlithgow Stakes G2 Eagle Falls Turffontein Absolutelyfabulous
31st Wakeful Stakes G2 Faint Perfume Silent Surround Melito
31st Carbine Club Stakes G3 Kidnapped Disco Summit Ruse De Guerre
31st Chatham Stakes G3 Centennial Park McClintock Royal Ida/Snipers Bu
31st The Lexus Stakes G3 Shocking Hume Irazu
November 2009
Day Race Gr Winner Second Third
3rd Melbourne Cup G1 Shocking Crime Scene Mourilyan
3rd Maybe Mahal Stakes G3 Strawberry Field Ortensia Rose Syrah
5th VRC Oaks G1 Faint Perfume Valdemoro Savsbelle
5th Hawkesbury Gold Cup G3 Keepin The Dream Spinney Bernicia
7th Lee Steere Stakes G2 Idyllic Prince Tarzi Spirited One
7th VRC Sprint Classic G1 All Silent Wanted Bank Robber
7th Cantala Stakes G1 All American So You Think Gold Salute
7th Matriarch Stakes G2 Purple Moment in Time Lady Lynette
7th Maribyrnong Plate G3 General Truce Sweet Cheeks She's Got Gears
7th Queen Elizabeth Stakes G3 Sterling Prince Crossthestart Naval Escort
14th WA Guineas G2 Clueless Angel Thorn Dancer The Corporation
14th RJ Peters Stakes G3 Elliotto Colour Correct Grand Nirvana
14th Colonel Reeves Stakes G3 Revolition Black In Time Ma Ma Machine
14th Sandown Guineas G2 Kidnapped Majestic Music Turf Express
14th Sandown Classic G2 Zipping Purple Master O'reilly
14th Sandown Stakes G3 Nine Tales Jungle Ruler Itsamonty
21st Railway Stakes G1 Snipers Bullet Tarzi Colour Correct
21st Eclipse Stakes G3 Bashful Girl Rose Syrah Down Under Boy
28th Winterbottom Stakes G1 Ortensia Idyllic Prince Black In Time
December 2009
  Race Gr Winner Second Third
5th Kingston Town Classic G1 Sniper's Bullet God Has Spoken Scenic Shot
5th Lee Steere Classic LR Dino Mak Impressive Jeuney The Corporation
5th George Moore Stakes G3 Burdekin Blues Zero Rock Forestreno
12th AJ Scahill Stakes G3 Proart Tarzi Elliotto
19th CB Cox Stakes G2 Lords Ransom Largo Lad Dante's Banquet
19th Villiers Stakes G2 Palacio De Cristal Parfumier Spinney
26th Vo Rogue Plate G3 Graceful Anna Shoot Out Choistar
26th Summer Cup G3 Solid Billing Zazabeau Rockwood
January 2010
Day Race Gr Winner Second Third
1st Perth Cup G2 Lords Ransom Ma Chienne Largo Lad
1st Standish Handicap G3 Royal Ida Beltrois Juggle The Books
22nd Australia Stakes G2 Black Caviar Here De Angels La Rocket
26th Blue Diamond Preview (F) G3 Crystal Lily Shaaheq Warm Love
30th Lightning Stakes G1 Nicconi Wanted Shellscrape
30th The Vanity Stakes G3 Tallow Misty Blue Absolute Faith
30th CS Hayes Stakes G3 Take The Rap Encosta Belief Extra Zero
30th Tasmanian Derby LR Geegees Blackflash Kinnersley Coulis
February 2010
Day Race Gr Winner Second Third
6th CF Orr Stakes G1 Typhoon Tracy Heart Of Dreams Sirmione
6th Rubiton Stakes G2 Here De Angels Lucky Secret Rostova
6th Geoffrey Bellmaine Stakes G3 Velocitea Valentine Miss Margham
6th Blue Diamond Prelude (F) G3 Psychologist She's Got Gears Jalsah
6th Blue Diamond Prelude (C) G3 Beneteau General Truce The Greatandthegood
6th Hobart Cup G3 Growl De Fine Lago Dream Pedlar
6th Expressway Stakes G2 Rangirangdoo Dao Dao McClintock
13th William Reid Stakes G1 Turffontein Wanted Sniper's Bullet
13th Sunline Stakes G2 Zarita Princess Marizza Silvercitymiss
13th Alister Clark Stakes G2 Linton Take The Rap Offhanded
13th Light Fingers Stakes G2 More Joyous Trim Sweepstaking
13th Royal Sovereign Stakes G2 Shoot Out More Than Great Viking Legend
13th Breeders Classic G2 Alverta Montana Flyer Madame Pedrille
13th Southern Cross Stakes G3 Kenny's World Dreamscape Geared Up
20th Blue Diamond Stakes G1 Star Witness Shaaheq Beneteau
20th Oakleigh Plate G1 Starspangledbanner =2 Here De Angels =2 Arinos
20th St George Stakes G2 La Rocket Heart Of Dreams Miss Maren
20th Autumn Stakes G2 Denman Guru Bob Most Immediate
20th Angus Armanasco Stakes G2 Set For Fame Gigas Irish Lights
20th Carlyon Cup G3 Rightfully Yours Road To Rock Delayedreaction
20th Mannerism Stakes G3 Tootsie Be Positive Flying Tessie
20th Apollo Stakes G2 Danleigh Rangirangdoo Palacio De Cristal
24th Launceston Cup G3 Larry's Never Late Dream Pedlar Growl
26th Moonee Valley Oaks G2 My Emotion Speedy Natalie Aloha
27th Futurity Stakes G1 Typhoon Tracy Dao Dao Sniper's Bullet
27th Autumn Classic G2 Extra Zero Absolute Faith Money Rocks
27th SA Breeders Stakes G3 Shrapnel Yosei Spirited Princess
27th Lord Reims Stakes G3 Moment In Time Dolphin Jo Capecover
27th Hobartville Stakes G2 Monton Shoot Out Captain Sonador
27th Millie Fox Stakes G2 Montana Flyer Chakvetadze Subtle Cove
27th Silver Slipper Stakes G2 Chance Bye Ambers Waltz Zutara
March 2010
Day Race Gr Winner Second Third
6th WA Champion Fillies Stks G3 Le Plunge Impressive Jeuney For Your Eyes Only
6th Newmarket Handicap G1 Wanted Eagle Falls Starspangledbanner
6th Kewney Stakes G2 Faint Perfume Response No Evidence Needed
6th VRC Sires Produce Stakes G2 Shamrocker Willow Creek Yosei
6th Th'bred Breeders Stakes G3 Shaaheq Sublime Girl Marvellous Miss
6th Chipping Norton Stakes G1 Theseo Rangirangdoo Danleigh
6th Surround Stakes G1 More Joyous Hurtle Myrtle So Anyway
6th Kindergarten Stakes G3 Solar Charged Elimbari Georgette Silk
6th Liverpool City Cup G3 Dreamscape Triple Honour Mr Baritone
8th Euclase Stakes G2 Majestic Music Sister Madly Happy Hippy
8th Adelaide Cup G2 Capecover Kerdem Itstheone
8th RN Irwin Stakes G3 Augusta Proud Commanding Hope Cerberus Gal
13th Australian Guineas G1 Rock Classic Set For Fame Linton
13th Australian Cup G1 Zipping Sirmione Moatize
13th Blamey Stakes G2 Lord Tavistock Vigor Dao Dao
13th Matron Stakes G3 Response Delta Gee Midnight Wine
13th Frances Tressady Stakes G3 Be Positive Red Flair Flying Ruby
13th Randwick Guineas G1 Shoot Out Viking Legend Captain Sonador
13th Skyline Stakes G2 Hinchinbrook Brightexpectations Pressday
13th Challenge Stakes G2 De Lightning Ridge Dorf Command Stryker
13th Sweet Embrace Stakes G2 Crystal Lily Ambers Waltz Zutara
17th Newcastle Newmarket Hcp G3 Walking Or Dancing Brilliant Light Emperor Bonaparte
20th Hyperion Stakes G3 Marasco Tarzi Spitfire Ace
20th Australasian Oaks G1 Small Minds No Evidence Needed Ipioga
20th Robert Sangster Stakes G1 Rostova Velocitea Sister Madly
20th National Stakes G3 Toorak Toff Stirling Grove Bedrah
20th Canterbury Stakes G1 Hot Danish Black Piranha Mr Baritone
20th Todman Stakes G2 Masquerader Decision Time Carved In Stone
20th Reisling Stakes G2 Military Rose Obsequious Solar Charged
20th Ranvet Stakes G1 Theseo Rangirangdoo Speed Gifted
20th Coolmore Stud Classic G1 Alverta Gold Water Palacio De Cristal
20th Phar Lap Stakes G2 Tickets Al Dhafra Descarado
21st Keith F Nolan Classic G3 Slapstick Mirrasalo Spinnawitch
27th Rosehill Guineas G1 Zabrasive Rock Classic Run For Naara
27th Magic Night Stakes G2 Willow Creek More Strawberries Celts
27th Pago Pago Stakes G2 Brightexpectations Blackball Hinchinbrook
27th Ajax Stakes G2 Brilliant Light Centennial Park Mentality
27th Birthday Card Stakes G3 Patronyme Beaded Melito
27th Epona Stakes G3 Messenger Pagan Princess Jessicabeel
April 2010
Day Race Gr Winner Second Third
3rd Strickland Stakes G3 Marasco Tarzi Doyoudare
3rd Victoria Handicap G3 Orbit Express Amberino Delayedreaction
3rd Easter Cup G3 Fanjura Light Vision Hissing Sid
3rd Queen Of The Turf Stakes G1 Typhoon Tracy Illuminates Montana Flyer
3rd Storm Queen Stakes G1 Faint Perfume Valdemoro Absolute Faith
3rd Golden Slipper Stakes G1 Crystal Lily Decision Time More Strawberries
3rd The BMW G1 Littorio Zavite No Wine No Song
3rd George Ryder Stakes G1 Danleigh Dao Dao King Mufhasa
3rd Tulloch Stakes G2 Count Encosta Descarado Maluckyday
3rd Star Kingdom Stakes G3 Swift Alliance Welkom Gold Typhoon Zed
3rd Neville Sellwood Stakes G3 Herculian Prince Tobique Albertinelli
3rd TL Baillieu Handicap G3 Skilled Fashion Kudakulari
10th SA Sires Produce Stakes G3 Stirling Grove The Ruffian Safe
10th SA Oaks G3 Danaupair Starlet Gallant Lady Ipioga
10th ATC Sires Produce Stakes G1 Yosei Skilled Hinchinbrook
10th ATC Australian Derby G1 Shoot Out Descarado Monaco Consul
10th TJ Smith Stakes G1 Melito Hot Danish Mic Mac
10th Sapphire Stakes G2 Renaissance Beaded Jersey Lily
10th Chairmans Handicap G2 Jessicabeel No Wine No Song Harris Tweed
10th Adrian Knox Stakes G3 Speedy Natalie Status Quo Spinnawitch
10th ATC Carbine Club Stakes G3 Al Dhafra Euphemism Shamardashing
10th Doncaster Prelude G3 Brilliant Light Gold Water Snapy Halo
17th Karrakatta Plate G2 Motion Pictures Miss Gai Flyer Absolute Pleasure
17th WA Oaks G3 Impressive Jeuney Broccoletta Tropical Fury
17th Queen of The South Stakes G2 Returntosender Marchelle Belle Amberino
17th SA Chairmans Stakes G3 Red Colossus Token Of Honour Kidnapped
17th DC Mckay Stakes G3 Catapulted Solchow Augusta Proud
17th ATC Australian Oaks G1 Once Were Wild Faint Perfume Run For Naara
17th Doncaster Handicap G1 Rangirangdoo Road To Rock Brilliant Light
17th The Galaxy G1 Shellscrape Swift Alliance Stryker
24th WATC Derby G2 Chartreux Bridgestone Brother Mak
24th Sydney Cup G1 Jessicabeel Divine Rebel Harris Tweed
24th ATC Queen Elizabeth Stakes G1 Road To Rock Triple Honour Monaco Consul
24th All Aged Stakes G1 Hot Danish Melito Beaded
24th ATC Champagne Stakes G1 Skilled Sasa Divorces
24th Frank Packer Plate G3 Dariana Euphemism Viking Hero
24th Emancipation Stakes G2 Sacred Choice Gold Water Strawberry Field
May 2010
Day Race Gr Winner Second Third
1st WA Sires Produce Stakes G3 Motion Pictures Miss Condition Ihtsatune
1st Sir Byrne Hart Stakes G2 Ghetto Blaster The Jackal Albert The Fat
1st Gunsynd Classic G3 Sanderson Listen Son Brave The Way
1st Hawkesbury Crown G3 Serenissima Renaissance Purrpurrlena
1st Hawkesbury Guineas G3 Neeson Khas Kura All Legal
2nd SA Derby G1 Kidnapped Red Colossus Sea Galleon
2nd Goodwood G1 Velocitea Catapulted Very Discreet
2nd RA Lee Stakes G3 Majestic Music Life To The Full Tagus
2nd Auraria Stakes G3 Fairy Oak El Spark Legislature
8th Hollindale Stakes G2 Metal Bender Road To Rock Gold Water
8th Gold Coast Guineas G3 Beethog Temple Of Doom Fifteen Carat
15th Rough Habit Plate G3 The Hombre Tee Emar Sanderson
15th BRC Chairmans Handicap G3 Crossthestart Larry's Never Late The Grogoch
15th BTC Cup G1 Albert The Fat Melito Latin News
22nd Doomben Cup G1 Metal Bender Gold Water Triple Honour
22nd Champagne Classic G2 Pressday Spirit Of Boom Buffering
22nd BRC Sprint G3 Beaded Secrets Untold Drenalin
22nd Doomben Roses G3 Marheta Femina Fashion Dariana
22nd Lord Mayors Cup G3 Rothesay Our Lukas Hadaaf
22nd Fred Best Classic G3 Stryker Happy Hippy Graceful Anna
22nd Lady Of The Turf Stakes G3 Wealth Princess Jerezana Flying Tessie
29th Roma Cup G3 Vain Raider Idyllic Prince Grand Nirvana
29th Doomben 10000 G1 Hot Danish Whobegotyou Melito
29th Premiers Cup G3 Tabulate Albertinelli Larry's Never Late
29th Grand Prix Stakes G3 Kutchinsky The Hombre Landlord
June 2010
Day Race Gr Winner Second Third
5th Dane Ripper Quality G2 Set For Fame Acquired Wealth Princess
5th PJ OShea Stakes G2 Triple Honour Raffaello Newport
5th QTC Sires Produce Stakes G2 Pressday Jesse's Girl Levi's Choice
5th QTC Cup G2 Catapulted Border Rebel Ego's Dare
12th Belmont Sprint G3 Grand Nirvana Roman Time Werd
12th Stradbroke Handicap G1 Black Piranha Melito Mic Mac
12th The TJ Smith G1 Pressday Ringa Ringa Rosie American Crew
12th Queensland Derby G1 Dariana Kutchinsky Miss Keepsake
12th Queensland Guineas G2 Rothesay Launay Fifteen Carat
12th Brisbane Cup G2 Crossthestart Scouting Wide Ekstreme
26th Winter Stakes G1 Melito Wealth Princess Beaded
26th Tattersalls Cup G3 Mirrasalo Indikator Beatboy
26th WJ Healy Stakes G3 Hay List Pinwheel Ego's Dare
July 2010
Day Race Gr Winner Second Third
31st Bletchingly Stakes G3 Shoot Out Stanzout Velocitea

Please visit our Australian Group Races page for a complete listing of all group races held in Australia each year. All group one races on the racing calendar can be located at our Australian Group 1 Races page.